0

П тичият грип, който върлува в страната, погуби досега близо 100 000 пернати.
Това става ясно от информация на Българската агенция за безопасност на храните, предоставена на „Телеграф”.

Птичият грип, който върлува в страната, погуби досега близо 100 000 пернати.
Това става ясно от информация на Българската агенция за безопасност на храните, предоставена на „Телеграф”.


Към настоящия момент на територията на страната са засегнати 5 птицевъдни ферми, като общият брой на засегнати птици е 91 386.
В страната е наложено привеждане в състояние на повишена епизоотична готовност по отношение на болестта инфлуенца по птиците. За ограничаване на заболяването са предприети високи мерки за биосигурност и тяхното стриктно прилагане и спазване от собствениците на птицеферми и наличния в тях персонал, посочват от БАБХ. Забранено е отглеждането на птици на открито. Фуражите за изхранване трябва да се съхраняват в затворени помещения, без достъп на диви птици и гризачи. Проследява се стриктно произходът на ново закупени птици и тяхното здравословно състояние, както и почистване и дезинфекция на влизащите и излизащите транспортни средства в обектите.


Заден двор
За стопанства „тип заден двор” е забранено отглеждането на птици навън (само в затворени помещения). Отглеждането на кокошеви и водоплаващи птици в тях трябва да бъде разделно, а фуражът за изхранването трябва да бъде на закрито. Собствениците на този вид стопанства трябва да спазват основните мерки за биосигурност - измиване и дезинфекция на ръцете и обувките преди и след посещение при птиците, както и използване на различно от ежедневното облекло при контакт с тях.
Надзор
Мерките, които се предприемат от БАБХ при констатиране на огнище от инфлуенца по птиците, са: определяне на защитна (3 км) и надзорна (10 км) зона около огнището; максимално бързо умъртвяване на всички птици в огнището и тяхното унищожаване, почистване и дезинфекция във и около огнището на заболяване; извършване на клинични прегледи и вземане на проби от птицевъдни обекти, разположени в изградените зони; налагане на забрани за провеждане на пазари и изложби с птици в засегнатите зони; проследяване на движението на пратки от птици и техни продукти от и към засегнатия птицевъден обект.

До 7 бона глоба за неизпълнение на мерките

Санкциите съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност за неизпълнение на мярката за профилактика, ограничаване и ликвидиране на заразна болест по животните са от 500 до 1000 лв., а при повторно нарушение от 2000 до 4000 лв. Когато в резултат от неизпълнението са настъпили значителни икономически загуби или опасност за здравето на голям брой хора или животни, ако не подлежи на по-тежко наказание, глобата е от 2000 до 5000 лв., а при повторно нарушение - от 3000 до 7000 лв.

Инспектори следят за биосигурността

Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ са наложени мерки за привеждане в повишена епизоотична готовност на всички ОДБХ. Те следят за отглеждане на закрито на всички видове и категории птици, стриктен контрол при движение на птици и лабораторни изследвания преди тяхното движение, засилен надзор на птицевъдните обекти за заболяването инфлуенца по птиците, вземане на проби от всички обекти, попадащи в зоните с констатирано заболяване, извършване на надзор на дивите птици съвместно с орнитоложките дружества, засилен надзор на пазарите за живи животни.