0

М еждународният олимпийски комитет (МОК) е взел заем от 800 милиона долара от няколко банки за организирането на игри в Токио. Това обяви президентът на МОК Томас Бах на пресконференция в японската столица, два дни преди закриването им.

Международният олимпийски комитет (МОК) е взел заем от 800 милиона долара от няколко банки за организирането на игри в Токио. Това обяви президентът на МОК Томас Бах на пресконференция в японската столица, два дни преди закриването им.

"Wall Street Journal" вече съобщи, че олимпиадата струва повече от $25 млрд., което я прави една от най-скъпите летни олимпийски игри в историята. За Лондон 2012, например, бяха похарчени малко по-малко от 14 милиарда долара. Само отлагането на игрите с една година струва 2,8 милиарда долара.

"За МОК би било по-лесно да отмени олимпиадата, защото можехме да разчитаме на застрахователните плащания. Но решихме да не го правим“, обяви Бах.

В същото време той отбеляза, че никога не се е съмнявал, че игрите трябва да се проведат в Токио. "Тези игри далеч надминаха моите собствени очаквания. Винаги съм казвал, че Токио е най-подготвеният град за домакин - по две причини: защото системата за борба с коронавируса се оказа много ефективна и защото спортистите успяха да одухотворят тези игри", добави президентът на МОК.

Бах е сигурен, че спортистите са благодарни, че олимпиадата изобщо се е провела на фона на пандемията.

Той обяви, че до петък са направени повече от 600 хиляди теста за коронавирус на игрите. „42 хиляди бяха взети при пристигането в Токио, а положителните бяха 0,08%. Направени са и 571 хиляди антигенни тестове с още по-нисък процент положителни резултати – 0,02", обяви Бах, отбелязвайки, че участниците в игрите са се превърнали в най-тестваните за коронавирус в света през последните седмици.

На фона на това Япония достигна един милион случая на коронавирус. Новите в Токио за вчерашния ден бяха 4515, след като предния ден бяха регистрирани рекордните 5042 инфектирани. Поради влошаването на епидемичната обстановка в Токио извънредният режим беше удължен до 31 август.

След приключването на олимпиадата пък ще се обсъжда въпросът за присъствието на зрители на състезанията от параолимпийските игри в Токио, които ще започнат на 24 август. „В основата за вземането на решението ще бъде ситуацията с коронавируса", обясни премиерът на Япония Йошихиде Суга.