0

О бичате работата си и оставате часове след края на работното време. Все по-рядко обаче изпитвате чувство на удовлетвореност от свършеното. Увеличават се напрежението и стресът. Държите няколко дини под мишниците, все по-трудно се справяте.

Обичате работата си и оставате часове след края на работното време. Все по-рядко обаче изпитвате чувство на удовлетвореност от свършеното. Увеличават се напрежението и стресът. Държите няколко дини под мишниците, все по-трудно се справяте.

Работата е животът ви... всичко това може да означава, че прегрявате и се превръщате в жертва на болестта на 21-ви век – бърнаут.

Бърнаут е въведен като понятие, с което се описва психическото изчерпване на хората, като засяга амбициозни хора и такива, чиито професии са свързани с грижа за другите - медицински работници, санитари, полицаи, пожарникари. В днешно време обаче всеки може да прегори, ако работи твърде много.

„Най-малкото, когато се грижиш за други хора, понякога смяташ, че не получаваш достатъчно признание за свършеното“, коментира за „Монитор“ д-р Ирен Мановска, която е невролог и психотерапевт.

По думите й много нейни колеги определят бърнаута като депресия. Самото прегаряне е в резултат от стреса, който се дели на няколко стадия.


В първия етап човекът работи усилено и успешно

във втория успехите вече не са толкова добри и започва да се трупа усещане за неудовлетвореност. Следващият етап е появата на безразличие, апатия и агресия. Така бърнаутът се припокрива именно с този етап.

„Когато човек е в депресия и се чувства все по-натоварен, падат и жизнените сили. Това води до хронична умора и физическо изтощение, безсъние, лесно се забравя“, обясни още д-р Мановска. Освен това пада имунната система, вследствие на което се получава по-голям от риск от заразяване с различни болести. В същото време се появяват оплаквания от типа на главоболие, зъбобол, задух, сърцебиене, силна тревожност.

„Появяват се лесни изблици на гняв. Променя се отношението към околния свят. Започва да се гледа на света равнодушно и цинично към хората наоколо. Появяват се песимизмът и желанието, колкото се може по-бързо да искаш да се прибираш от офиса, да си неудовлетворен от работата си“, обясни още психотерапевтът.

Тя уточни, че можем да познаем дали някой наш колега или близък прегаря още на втория етап от среса. Именно тогава е лесно обратим процесът на професионалното прегаряне. Ако той вече няма удовлетвореност от работата си и тя вече се превръща в тежест за него, отнася се с цинизъм към нея и започне да се появява депресията, значи този човек е на път да прегрее.

В такъв момент се препоръчва редуването на активна почивка

с работата, разходки сред природата, среща с други хора. „Бърнаутът е характерен по-скоро за амбициозни и свободолюбиви хора. Хубаво е да им се обяснят вариантите и перспективите – когато тръгнеш нанякъде с голяма кошница, обикновено не се получава нещо хубаво“, съветва още психотерапевтът. По думите й има колеги, които в такъв момент препоръчват смяна на работата, но спoред нея, ако човек отиде на нова работа със същата нагласа, пак попада в дупка.

Според специалиста човек може да се възстанови след бърнаут, ако правилно подреди приоритетите си в живота и проумее, че има личен живот и работа.

„Трябва да промениш начина си на живот. Работата никога не може да те определя. Работата не е личният ти живот. Трябва да се постави разделение между тях. Работата не може да бъде главното нещо в твоя живот“, обяснява още д-р Мановска. Според нея колкото повече работата не ти носи удовлетворение, толкова по-лесно си застрашен от това да прегрееш.

Ако обаче се стигне до фаза прегряване, е нужно и лечение, което включва освен всички профилактични мерки и приемането на лекарства за депресия и психосоматични заболявания. Това обаче трябва да бъде по лекарско предписание, а не човек сам да посегне към тях. Човек може да се възстанови от бърнаут, ако положи усилия и правилно подреди приоритетите в живота си.

„При хората, които работят на компютър, трябва да се разрешава повече почивка, чисто физиологически – заради очите, мозъка и т.н., тъй като самият екран уврежда“, съветва още психотерапевтът. Няма еднаква формула за всички, има модел „усети себе си“. Хората не сме създадени да стоим на едно място, трябва да се движим и работим“, обясни още неврологът.

Все по-често се търси помощ от специалист

Все по-често хората търсят специализирана помощ, когато прегряват, споделя д-р Мановска. Тя обаче алармира, че много често хората започват да приемат антидепресанти, което е неправилно и опасно.

„Биохимията в мозъка е нарушена в такива моменти, но не е необходимо да се тъпчем с антидепресанти, ако можем поведенчески да променим нещата“, коментира още психотерапевтът.

Тя обясни още, че по време на пандемията не са се увеличили случаите на бърнаут. Има ръст на случаите директно на депресия, без бърнаут, тъй като много от хората са си загубили работата.

„За какъв бърнаут да говорим, при положение че хората си загубиха работата. Бърнаутът е свързан основно с нея“, посочи специалистът.

Уви, няма точна формула за справяне с тази диагноза. Един човек се нуждае от 5 часа сън, а друг от 8. Според специалистите едни се нуждаят от много социални контакти, а други от по-малко.