0

В условията на бързо разпространение на африканска чума по свинете е добре стопаните да се въздържат да хранят животните си с кухненски отпадъци.

В условията на бързо разпространение на африканска чума по свинете е добре стопаните да се въздържат да хранят животните си с кухненски отпадъци.

Това припомниха от Българската агенция за безопасност на храните на сайта си.

Даването на кухненски отпадъци се смята за рисково, тъй като сред остатъците от храна може да има месо и колбаси, заразени с вируса на чумата. Така от храната заразата ще се предаде на прасето.

 

 

 

Хипотеза

 

От БАБХ подозират, че именно по този път е пламнала чумата в село Жирнов. Смята се, че заразата е била пренесена с кебапчета от Румъния, като неизядените остатъци са давани на прасетата в задния двор.

Затова от БАБХ съветват стопаните, които имат такива малки стопанства, да наблегнат на комбинираните фуражи.

В по-голямата си част комбинираните се предлагат гранулирани, като процесът се извършва при температура над 70 °C, което убива вируса на АЧС, посочват от агенцията по храните.

 

 

Закон


Със Закона за фуражите се забранява храненето на животните с фуражни суровини, които са получени от преработката на странични животински продукти.
Забранява се храненето на животните с кухненски отпадъци или с фуражни суровини, съдържащи кухненски отпадъци или получени от кухненски отпадъци, припомнят от агенцията, като подчертават, че изискванията за храненето на животните важат за всички лица, които отглеждат и се грижат за животни, включително и за задоволяване на нуждите на собственото домакинство. Прилагането на мерките по отношение условията за храненето са определени в Закона за фуражите. Това се отнася и за т.нар. заден двор, в който се отглеждат прасета.

 

 

Изисквания


Не е позволено и храненето на селскостопански животни със зелена трева, директно чрез паша или чрез окосена зелена маса от земя, която е торена с органични торове или подобрители на почвата, различни от оборски тор. Животните не бива да се пускат на паша на тези земи минимум 21 дни след наторяването, гласят още законовите изисквания.

 

 

Телефон


От БАБХ отново призоваха населението да сигнализира на горещия телефон на агенцията 0700 122 99 при нарушения на мерките за биосигурност.
Препоръките за храненето на животните в стопанства тип заден двор са дадени и от екипа за спешни действия на Европейската комисия, който вече беше в България. Съветите са съобразени и със Стратегията на Европейския съюз за борба със заболяването африканска чума.