0

Р одопското късорого говедо е една от най-примитивните форми породи говеда и по своите физически характеристики се доближава повече до домашното говедо, отглеждано в неолита, отколкото до съвременните породи говеда.

Родопското късорого говедо е една от най-примитивните форми породи говеда и по своите физически характеристики се доближава повече до домашното говедо, отглеждано в неолита, отколкото до съвременните породи говеда.


Заедно с албанското и южночерногорското говедо формира групата на последните представители на праисторическото брахицерно говедо в Европа. До началото на XX век представители на породата са развъждани в чисто състояние в планинските и полупланински региони на Родопите. По-късно обаче те биват кръстосвани с представители на други български и европейски породи.
Породата е отглеждана от дълбока древност в района на Родопите, които се характеризират с неблагоприятни условия - с оскъдната си паша и пресечен релеф, към който животните са се приспособили. Днес породата е слабо разпространена. В повечето случаи не е в чиста форма, а е резултат от кръстоски. Най-широко разпространение има в Западните Родопи.


Характеристики
Тялото е дребно и компактно, като масата на кравите е 180-250 кг, а височината при холката е 90-110 см. Тези показатели я правят и една от най-дребните породи в Европа. Биковете са по-едри, с маса 350-00 кг и височина при холката 115-125 см. Главата е средно голяма, тясна и суха и пропорционална на тялото. Профилът й е леко вдлъбнат, а очните орбити изпъкнали. Рогата са тънки, нежни и крехки. Цветът на космената покривка е различен, като преобладават животни с червено-кафяв косъм. Срещат се и със сиво-кафяв, сиво-жълт и черен цвят. Имат светъл пръстен около носното огледало, а гърбът е с по-светла линия.
Краката са тънки, с добре развити стави и сухожилия, добре поставени с правилна постановка. Копитата са много здрави със здрав копитен рог.
Виме
Вимето е примитивно, често асиметрично и в много случаи наподобява на козе. Цицките са малки и конусообразни, като задните цицки са значително по-добре развити от предните.
Мускулатурата на тялото е суха и плътна, а космената покривка е нежна.
Стопаните са селектирали породата с млечно направление. Месодайните й качества са лоши. Като обща маса на надоеното мляко продуктивността й е ниска, но съпоставена към телесната маса тя е относително висока. Млечността варира в рамките на 400 до 2000 литра.
Устойчиво
Родопското късорого говедо е устойчиво към редица заболявания, характерни за района, в който се среща. Представителите му са със спокоен нрав и са сравнително дълголетни. Освен това те са невзискателни към храната.