0

Т естването на учениците ще продължи, до когато заболеваемостта е висока. В последната заповед на министъра на здравеопазването е дадена граница от 250 заболели на 100 000. Тоест, ако паднем под 250 на 100 000 в дадената община, ще стане излишно и тестването. Това заяви образователният министър акад. Николай Денков.

Тестването на учениците ще продължи, до когато заболеваемостта е висока. В последната заповед на министъра на здравеопазването е дадена граница от 250 заболели на 100 000. Тоест, ако паднем под 250 на 100 000 в дадената община, ще стане излишно и тестването. Това заяви образователният министър акад. Николай Денков.

След средата на следващата седмица ще започне завръщането на начален етап в класните стаи. Преди това обаче трябва да бъдат изпълнени две условия. „Ние трябва да осигурим и съгласие на родителите, и екип, който да тества. Ако не се намери екип, децата остават вкъщи и се обучават от разстояние“, обясни министърът. Част от педагозите и изразиха несъгласието си да участват в тестването на учениците си. Това обаче няма да бъде проблем за успешното реализиране на скрининга, ако директорът не успее да намери по трима души от персонала си, които да помагат два пъти седмично по 30 минути. Екипът, който ще тества децата, може да бъдат и само от родители. Единственото условие е те да имат „зелен сертификат“, обясни акад. Денков.

Каква част от родителите са съгласни децата им да се върнат в класните стаи и да бъдат тествани два пъти в седмицата ще стане ясно понеделник вечер. Те трябва да изпратят декларациите си до утре в 12 часа. „Естествено е да има родителите, които да са „за“ присъственото, които очаквам да са повече, и други, които са против. Ние сме им дали този избор. Който е съгласен, детето му ще бъде в клас, ако имаме 50% съгласие в съответния клас. Който не е съгласен, детето му ще остане вкъщи“, каза министърът. Ако само 1/3 от родителите в дадена паралелка са съгласни, то и техните децата ще се наложи да продължат да учат онлайн.

Целта пред МОН е учениците да могат да се върнат към присъствено обучение в сряда. Това обаче може да се случи и в четвъртък или петък в някои училища. Важното е в тях да бъде създадена необходимата организация. „Ако се забавят тестовете и не могат да бъдат намерени екипи за тестване, защото един учител няма да може да се справи с пълен клас, то децата няма да тръгнат присъствено в сряда. Никой не е казал, че тогава всички трябва да тръгнат на училище“, категоричен е акад. Денков. Към момента образователните инспекторати на 11 области са получили своите тестове.

Обявена е още една обществената поръчка и следващите дни се очаква по-голяма доставка за 1 460 000 теста. „Тя ще осигури тестването на всички деца от първи до четвърти клас поне за един месец“, допълни министърът.

След завръщането на учениците МОН ще проследи как ще се развият нещата и биха предприели стъпки присъственото обучение да се възстанови за още 4 випуска. "Да видим как ще тръгне, какъв е процентът на родителите, които са съгласни, да свикнат учителите с тази процедура, и ако всичко тръгне добре, веднага ще планираме и следващата част и с по-големите ученици от 5-и до 7-и и 12-и клас“, каза акад. Денков.

В понеделник ще бъде издадена съвместна заповед на образователния и здравния министър, в която ще бъдат описани всички стъпки за скрининга – влизането на детето, тестването, какво се случва, когато има отрицателен или положителен резултат. Това ще даде време на родителите и учителите време да реагират.