0

Ш еметният актьор Мариан Бачев обича да сменя жанровете и да хвърля ръкавица на новостите, за да е интересен не само на зрителите, но и на себе си.

Шеметният актьор Мариан Бачев обича да сменя жанровете и да хвърля ръкавица на новостите, за да е интересен не само на зрителите, но и на себе си.

В последните 5 години талантливият комик доказа, че е и гласовит и очарова публиката на няколко родни опери – Старозагорската, Варненската, Бургаската, Пловдивската и Русенската, с превъплъщенията си в прочути мюзикъли: „Човекът от Ла Манча“ и „Да пееш под дъжда“, режисирани от Борис Панкин, и „Лелята на Чарли“ под палката на Ники Априлов. Сега Мариан е развълнуван, защото му предстои да вдигне на крака „Лелята...“ с абитуриентите и камерния оркестър на Музикалното училище в Града на липите. Младежите са много навити, а известният актьор с удоволствие им помага: за него това не е случаен ангажимент, с който отбива номера. „И аз в момента работя в тази „ниша“. Не смея да се наричам чак педагог или ментор, а просто театрален пътеводител. Ясно е, че не всички тези деца искат и ще станат актьори, но ще са част от аудиторията, която ще ходи на театър“, обяснява Бачев. Формирането на подобна аудитория – не на базата на цифрово-икономически, а на смислови фактори, е и темата на дипломната му работа, с която преди десетина години възпитаникът на проф. Надежда Сейкова в НАТФИЗ става и магистър по мениджмънт на сценичните изкуства.

Имиджът му на комедийна звезда от екрана и сцената е само от полза във взаимоотношенията с децата и юношите от неговата театрална работилница „Мариан Бачев и Аркадия Фюжън Арт“ и Клуба по БГ драма, който ръководи в Американския колеж в София. „Навсякъде

подхождам с чувство за хумор, ирония и себеирония

Да научиш тийнейджърите да приемат иронията е трудно, а виждам, че някои от тях започнаха дори да се самоиронизират. Свикнаха да не се цупят и сърдят и да не се обясняват, когато им се правят забележки. По същия начин се отнасям и с моите дъщери“, казва Мариан, който е татко на 11-годишната Александрина и почти 5-годишната Косара. Когато попълвала някакъв тест в училище, срещу въпроса кой е по-строгият родител, Али посочила баща си. Всъщност Мариан Бачев и половинката му – актрисата Милена Видер, никога не играят на доброто и лошото ченге вкъщи. „Обикновено имаме еднакъв вкус и естетика към живота, възпитанието, образованието и много рядко изпадаме в различие по дадени казуси. Ако някой не е съгласен с другия, избягваме да го казваме на глас пред децата, за да не ги „разклащаме“ чие мнение да приемат“, отбелязва той.

Във възпитанието Мариан не приема принципа „Дай им до 6 години свобода да правят каквото си искат, защото в училище така или иначе ще влязат в рамки“. Да де, но ако ти не им зададеш от самото начало рамка, те после не знаят как да ползват тази свобода, опонира артистът. А ако им поставиш някаква рамка, макар и широка, малките няма да се чувства озадачени и притеснени, когато тя в даден сегмент се стесни, убеден е той. „Проверили сме това през Александрина, сега виждам, че върви и при Косара“, казва Бачев. И допълва: „Когато детето поиска нещо, аз не му го давам веднага. Днес всичко се урежда с няколко клика на мишката: покупки, пътувания, почивки. Но понякога не може да се случи толкова бързо и...срещаме истерясали деца по молове и родители, които трудно успяват да удържат кълбата от нерви. Когато водя малката на балет, и тя се чуди: „Ама защо е това тръшкане и реване?!“, с което ме убива. Нямам отговор на този въпрос. При нас не е така“. Той е научил своите деца за всичко, което поискат,

първо да питат: „Имаме ли възможност?“

Тъй като се оказва, че двамата с Милена с лекота си отглеждат дъщерите, преди няколко години Видер приема да замества своя колежка, преподавател в детски театрални школи в столично училище и в колежа „Любен Гройс“. Лека полека обаче поема целия товар. Тогава семейството си задава въпроса защо пък да не отворят своя. Имат достатъчно опит: Милена също е дипломирана актриса, дълги години е играла в трупата на Пътуващ театър, преди да го закрият и слеят с Народния. Малко преди разбиването му тя напуска, за да се посвети на майчинството, междувременно завършва курс по медицинска козметика и като сертифициран козметик бързо си намира работа, но тогава още не си е отговорила окончателно на въпроса какво иска да прави. Мариан пък, за разлика от нея, по същото време трябва да се запише в Бюрото по труда, след като е напуснал със скандал театър „София“ при управлението на Доротея Тончева. „Мислех, че с 4 номинации за „Аскеер“ и награда „Иван Димов“ за млад актьор ще съм добре дошъл във всеки театър, действителността обаче показа друго“, признава той. Пуска се активно в дублажа, печели няколко кастинга за озвучаване на анимационни филми, гласовете за които се одобряват отвъд Океана. Вземат го и в „Шоуто на Слави“ и колегите му даже започват да се шегуват, че сигурно Бюрото по труда му е намерило тази работа... В един момент идва ред и на създаването на собствена школа. Налага се обаче първо Милена и Мариан да си отговорят с какво тя ще бъде по-различни от вече съществуващите. Обединяват се около концепция „Голям професионализъм с малки артисти“. И започват да действат като професионален театър: всички, които канят – техните асистенти по актьорско майсторство, хореографи, художници, музиканти, са професионалисти. Година по-късно Бачев се представя отлично и на прослушване за спец по българска драма към Департамента по изкуства в Американския колеж и става част от преподавателския екип. Миналата година с възпитаниците си оттам поставя разкази на Чудомир, а сега подготвят „Лисицата и гроздето“ на Гилермо Фигерейду. Ролята на Езоп в тази творба у нас са играли бележити артисти – Иван Кондов, Ивайло Христов, а сега хитона ще облече някой почти юноша...

Мариан Бачев се стреми учениците му да свикнат да работят с лекота в екип, а не всеки да напира да бъде лидер. „В Американския колеж образователната система е такава, че бързо се научават и там не ми се сърдят“, отбелязва там. Едно от момчетата, Калоян,

вече снима в новия филм на Стефан Командарев „В кръг“

и именитият кинорежисьор е много доволен от него. В частната школа с повече от 50 начинаещи кандидати за слава е малко по-трудно, но и там Бачев налага стила младоците да са готови да поемат отговорност за думите и действията си. Той пък черпи от тяхната свежа енергия. „Зареждам се от тях емоционално“, не крие.

И Александрина, и Косето са „генетично обременени“. И двете са артистични: голямата сега е в средната група на школата, а малката също идва да гледа и помни наизуст дълги и сложни текстове. Често кара баща си „да й пусне Сийките“ - запис на спектакъла по Чудомир „Филмирана провинция“. Още вярва в Дядо Коледа и е убедена, че той идва през „кабината“, а не през камината – може би защото у тях са на климатици... При нея на Бъдни вечер ще дойде същият добър старец, който е радвал и Али. Каката е наясно, че той е колега на татко им. Тя е голямо момиче и вече се занимава със сериозни неща. Неотдавна по собствено желание дарила дългата си гъста коса за перука на онкоболно дете. „Аз съм изключително щастлив от това. Ето защо някоя четворка по математика няма особено значение, когато имам дете отговорно, мислещо, чувстващо и съчувстващо“, категоричен е Мариан Бачев. Пък и освен всичко Александрина е много добре по езиците. „Дали добре сме ги възпитали, ще разберем когато заживеят самостоятелен живот. До 18-годишна възраст децата живеят демо версия на живота, когато всичко е безплатно. Чак след това започват да плащаш за ъпгрейда“, обобщава актьорът.