Клаебо си осигури златото далеч преди финала, а Пелегрино и Болшунов водиха до последно битка за второто място.
Снимка ЕПА
Ски бегачите ни се разкършиха със спринтове

Кометата стана най-младият шампион, шведка е №1 при жените

Агенция Монитор - вторник, 13-02-2018 - 17:39

Йоханес Клаебо (Нор), известен с прякора Кометата, спечели с категорично и с лекота златото в класическия спринт при мъжете в ски-бягането на игрите в Пьончан. 21-годишният норвежец финишира за 3:05,75 мин. по дистанцията с дължина 1400 м и стана най-младият олимпийски шампион в мъжкото направление на този спорт. Преди него това постижение държеше шведа Гунде Свен, станал първи на 15 км на 22 години в Сараево 1984 г.

Клаебо, който има 9 победи този сезон за Световната купа, дръпна с бърза стъпка около 200 м преди финала и остана недостижим за съперниците си. Втори, на 1,34 сек. завърши Федерико Пелегрино (Ит), а трети, на 1,36 - руснакът Александър Болшунов. Фотофиниш определи техните места.

При жените златото спечели шведката Стина Нилсен, пробягала 1,25-километровата дистанция при жените за 3:03,84 мин. Тя също излезе начело доста преди края и пресече сама финалната линия. Втора, на 3,03 сек. завърши Касперсен Макен Фала (Нор), а трета - на 3,37 - рускинята Юлия Белорукова, която донесе втори медал за деня и трети за тима на "Олимпийски атлети от Русия".

При мъжете Веселин Цинзов и Йордан Чучуганов останаха съответно 59-и и 68-и след квалификациите и не се класираха за 1/4-финалите.

Веселин Цинзов потренира на спринта за 15-те километра.

"Направихме една добра тренировка за старта на 15 км, коментира Цинзов пред "Евроспорт". - Чувствам се добре и смятам, че нивото ни е все по-добро. Пистата е добра, запознахме се с условията. Положително беше днешното ни участие." "По правило повечето спринтове ги ползваме като тренировки за други дисциплини и така е и сега - преди 15-те км. Мисля, че спринтът като цяло мина добре за нас и това е хубав момент да се адаптираме", добави пък дебютантът Чучуганов.

При жените по подобен сценария Антония Григорова остана 66-а от 68 стартирали и също не стигна до 1/4-финалите.