„Лудогорец” сътвори чудото – пак влезе в групите на Шампионската лига

Агенция Монитор - вторник, 23-08-2016 - 23:35

Българският шампион „Лудогорец” си осигури за втори път в своята история участие сред 32-та най-силни отбора на Европа. Момчетата на Георги Дерменджиев постигнаха това след равенство 2:2 в реванша с „Виктория” (Пилзен) и слез победи 2:0 в Разград, стигнаха групите на Шампионската лига с общ резултат 4:2.

Влизането в турнира на богатите осигури на „Лудогорец” 15 млн. евро от наградния фонд на надпреварата. Българският тим ще научи своите съперничи в четвъртък вечерта, когато ще бъде теглен жребия.

В Пилзен резултата откри Михал Дюриш, който засече топката след корнер и я прати в близкия ъгъл на Стоянов още в седмата минута. Върджил Мисиджан обаче успя да изравни в 17-ата минута, след като избяга от отбраната на чехите и реализира сам срещу Козачик. Холандецът се разписа в чешката врата и в първата среща, когато оформи крайното 2:0.

Попадение на домакините в 59-ата минута бе отменено заради засада, а пет минути по-късно Алеш Матею се разписа за 2:1 за чехите след удар с глава от два метра. Именно бранителят се превърна в герой в 67-ата минута, когато блокира удар на Вандерсон, който вече бе преодолял вратаря на домакините.

В съдийското продължение на редовното време влезлият като резерва Клаудиу Кешеру матира отбраната на „Виктория” след бърза контраатака и реши спора за групите в полза на българския шампион.

Така "Лудогорец" влезе в груповата фаза на най-комерсиалния клубен турнир за втори път в историята си след сезон 2014/2015 г. и се превръща в първия български отбор правил това. По пътя си към голямата цел разградчани отстраниха последователно "Младост" (Подгорица) 2:0 и 3:0, "Цървена звезда" (2:2, 2:2 (4:2 след продължения) и чешкият първенец "Виктория" след 2:0 в първия мач и равенство 2:2 в реванша.

Историческото второ класиране на „Лудогорец” дойде точно в деня, в който се навършват 10 г. от първия пробив на български тим в турнира на богатите, когато „Левски” елиминира „Вердер” и игра в групите.