Мелек Закифова (вляво) стана единствената българка, шампионка при момичетата, но нашите взеха и 2 титли при девойките.
Снимка bgboxing.org
На Евробокс'17 за девойки и момичета

Мелек Закифова носи трета титла за България

Агенция Монитор - неделя, 09-07-2017 - 17:09

Мелек Закифова спечели европейската титла в кат. до 46 кг при момичетата (до 16 г.) от първенството на континента в София. С нея в актива на българските участнички златните медали станаха три. Възпитаничката на русенското спортно училище изигра перфектен финал срещу рускинята Алена Левина и не остани никакви колебания у съдиите, които отчетоха 5:0 (29:28, 29:28, 30:27, 30:27, 30:27) за нея.

Това е първа и единствена титла за България в тази възрастова група от шампионата. С бронз пък завърши състезанието за Велислава Чакърова при 75-килограмовите.

За Мелек отличието при момичетата е второ в кариерата й след бронза от шампионата в Турция през 2016 г. „Много съм щастлива. Това беше най-лесният ми мач на първенството, каза шампионката. - Дори не бях притеснена, въпреки че не познавах съперничките добре, не съм играла с нито една от тях преди.“

„Мелек игра със сърце, но и с разум в този мач. Не тръгна само да се бие, а мислеше на ринга, правеше крачка назад, въобще слушаше какво й се говори и направи много добър мач“, заяви и старши треньорът на националния ни тим Петър Лесов.

Малката Мелек пък получи специален подарък от световната и европейска шампионка Станимира Петров - верижка с боксова ръкавица. „Имам и такъв ключодържател от нея“, похвали се Закифова.

При девойките шампионки станаха Еми-Мари Тодорова в кат. до 48 кг и Горяна Стоева (51), а Аслъхан Мехмедова (64) взе сребърен медал. Еми-Мари Тодорова беше определена за най-добра боксьорка на шампионата. Титлата за нея е трета поред. Повече златни медали от нашите боксьорки взеха само представителките на Русия, спечелили 4 от 5-те финала, в които играха. Полша, която също като България имаше три финалистки, стигна до една титла, а общо 6 от 11-те нации с финалистки, излъчиха шампионки.