Карстен Вархолм не може да повярва, че е станал шампион.
Снимка БГНЕС
На световното първенство

Дъждът донесе драми за атлетите в Лондон

Агенция Монитор - четвъртък, 10-08-2017 - 16:02

На истински драми станаха свидетели зрителите в 6-ия ден от световното първенство по лека атлетика в Лондон, в който нямаше българско участие.

При едва 14 градуса и дъжд финалът на 400 м се превърна в кошмар за олимпийската шампионка Шоней Милър-Юйбо от Бахамите. Тя водеше убедително 20-ина метра преди финала, когато получи жестоко схващане на краката и едва се добра до линиите, оставайки чак четвърта. Другата фаворитка Алисън Филикс (САЩ) също не успя да стигне до титлата, като завърши трета с 50,08 сек. Победителка стана изскочилата от пета позиция Филис Франсис (САЩ) с личен рекорд от 49,92 сек. Среброто грабна 19-годишната Салва Ейд Насер от Бахрейн, която от година тренира при българския специалист Янко Братанов.

Изненада имаше и във финала на 400 м с препятствия при мъжете. 21-годишният норвежец Карстен Вархолм наложи убийствено темпо от самото начало и макар че малцина очакваха, той издържа до края, финиширайки първи с време 48,35 сек. Втори остана бронзовият медалист от Рио 2016 и европейски първенец от Амстердам 2016 Ясмани Копейо (Тур) с 48,49 сек, а трети завърши олимпийският шампион и двукратен световен първенец Керон Клемънт (САЩ) с 48,52 сек.

Истинска драма се разигра и в полуфиналите на 200 м при мъжете. Първо заболелият от вирус Айзак Макуала от Ботсуана, който не бе допуснат до финала на 400 м, бяга сам в квалификация, в която постигна 20,20 сек. и стартира като 9-и човек в един от полуфиналите. Там той заслужи класирането си за днешния финал, завършвайки втори с 20,14 сек.

Китайката Лицзяо Гун пък донесе първо злато за страната си от световното в Лондон, триумфирайки на гюле с 19,94 м.