Станимир със счупените щеки след спечеления златен медал.
След 10-годишна суша в зимните ни спортове

Беломъжев триумфира със световна титла

Агенция Монитор - петък, 10-03-2017 - 16:32

15 секунди донесоха успех на Тачо в Русия

Станимир Беломъжев спечели първа световна титла за България в зимните спортове след 10-годишна суша. Състезателят от Троян триумфира в средната дистанция на световното първенство по ски ориентиране в Красноярск (Русия). Последното злато от шампионат на планетата в белите спортове бе спечелено от танцовата ни двойка Албена Денкова и Максим Ставийски през 2007 г.

Трикратният европейски шампион Беломъжев стигна до първата световна титла в кариерата си, която е и първа за ски ориентирането ни въобще, след като преодоля 8,2-километровото трасе с 25 контролни точки и време 33:48 минути.

Той изпревари с 15 секунди шведа Ерик Рост, а трети с пасив от 66 секунди завърши норвежецът Ларс Мохолд. Представителите на домакините Андрей Григориев и Андрей Ламов се наредиха четвърти и пети, а последното шесто място на подиума остана за световния шампион от спринта Улрик Нордберг от Швеция.

Другият български представител в надпреварата Мартин Пенчев се класира 27-и от 43-ма завършили с време 42:18 минути.

След финала щастливият Тачо счупи и двете си щеки в коляното си и първо прегърна своя баща и треньор Иван Беломъжев. Преди златото в средната дистанция, 29-годишният българин имаше две пети места – в спринта и в смесената щафета с Антония Григорова.

„Чаках дълго за тази титла“, призна Станимир пред официалния сайт на първенството. Утре той ще стартира и в дългата дистанция.

През тази година 29-годишният Беломъжев записа 3 победи в престижната верига „Ски О-Тур“, която се провежда в Швейцария и Австрия и бе на път да я спечели, както през 2015 г., ако не бе съборен от тежък грип в последния кръг.