Владимир Илиев дръпна с 8 места напред след спринта, въпреки че остави цели 7 неповалени мишени.
Стрелбата остави българите без шанс за добро класиране

Фуркад се развихри, защити титлата си в преследването

Агенция Монитор - понеделник, 12-02-2018 - 17:15

Лаура Далмайер с второ злато при жените в биатлона

Носителят на Световната купа по биатлон Мартен Фуркад се развихри във второто състезание на олимпиадата в Пьончан. След 8-тото си място в спринта на 10 км, отчетено от него като провал, французинът защити титлата си в преследването на 12,5 км от Сочи 2014 г. Той допусна само 1 грешка в първата от 4-те стрелби и спечели златото с време 32:51,7 минути по дистанцията. Голямата изненада обаче поднесе 19-годишният швед Себастиан Самуелсон, който стартира от 14-а позиция, на 11,7 сек. след Фуркад и на 33,17 от победителя в спринта Арнд Пайфер и завърши втори, на 12,0 сек. също с 1 пропуск - (0+0+1+0). До този момент той имаше само едно първо място в Световната купа - с щафетата на Швеция в Оберхоф този сезон. Световният шампион в спринта за 2017 г. Бенедикт Дол (Гер) взе бронза, като финишира на 15,1 сек. от Фуркад също с 1 грешка (0+1+0+0). Арнд Пайфер, потеглил първи, водеше до средата на състезанието, но завърши едва 8-и, на 1:14,1 мин. с цели 3 гафа на рубежа (0+0+2+1).

Слабата стрелба лиши и българите от шанса за престижно класиране. Краси Анев, 37-и в спринта, стана 45-и, на 5:06,2 мин. с 5 неповалени мишени (0+0+3+2). Владимир Илиев, потеглил 54-и, финишира с 8 места напред - 46-и, на 5:17,0 мин. със 7 гафа в стрелбата (1, 3, 2, 1). Антон Синапов, 56-и в първия старт, пък зае последното, 60-о място, на 7:57,4 мин. от шампиона с рекордните 8 грешки (0, 1, 3, 4), колкото имат още само още двама биатлонисти - Онджей Моравец (Чех) и Роман Йеремин (Каз).

В преследването при жените на 10 км Лаура Далмайер (Гер) спечели втората си титла в Пьончан след тази в спринта на 7,5 км. Тя стигна до нея за 30:35,3 мин. с 1 пропуск (0+1+0+0). Бягащата за Словакия рускиня Анастасия Кузмина, сестра на непоканения за игрите Антон Шипулин, пък стана втора с кошмарна стрелба с 4 грешки - (0+1+2+1), но беше по-бавна едва с 29,4 сек. Тя изпревари с инфарктен финален спринт само с 0,2 сек. 30-годишната французойка Ане Бескон, която остана на 29:6 сек. от Далмайер с 0+0+1+0 в стрелбата.

Единствената българка в преследването - Емилия Йорданова, подобри с 5 позиции класирането си от спринта, като стана 55-а, на 6:29,0 мин. с цели 6 грешки на стрелбището - (2+1+3+0).