Гардът на ЦСКА (Москва) Аарон Джаксън (с топката) атакува през защитата на Николас Лапровитола от „Баскония“.
Снимка ЕПА
Евролига по баскетбол

Московчани и „Фенербахче“ във финалната четворка

Агенция Монитор - сряда, 26-04-2017 - 18:15

Шампионите в Евролигата по баскетбол за 2016 г. от ЦСКА Москва победиха с 90:88 (22:24, 21:20, 29:26, 18:18) „Баскония“ и затвориха серията срещу испанците в третия мач. Това им осигури място във финалната четворка на най-престижния евротурнир и този сезон. Също с 3:0 победи напред продължи и турският „Фенербахче“, който надигра гръцкия „Панатинайкос“ в третия мач със 79:61 (18:17, 19:13, 15:12, 27:19).

ЦСКА се класира за 14-и път във финалната четворка за последните 15 г. Московчаните преследват 8-ата си континентална клубна титла, както и първа защита на трофея в историята си. Стигането до топ 4 обаче не стана много лесно. Нандо Де Коло и Милош Теодосич отбелязаха общо само 9 точки първото полувреме. Кори Хигинс обаче записа 13 и ЦСКА поведе с 44:43 на полувремето. Двата тима вкараха общо 55 т.(26:29) в третата четвъртина и записаха рекорд за тази част в плейофната история на Евролигата. Де Коло и Теодосич се разиграха и отбелязаха общо 17 т. Само 2:22 мин. преди края ЦСКА водеше с 84:74, но Шейн Ларкин отбеляза 11 точки до сирената и доближи испанците на 2 от съперниците. Никита Курбанов обаче блокира испанските изстрели в две поредни атаки и запази аванса.

Кори Хигинс беше най-резултатен за победителите с 21 точки, 15 и 5 асистенции добави Нандо Де Коло, а 13 отбеляза Милош Теодосич. За „Баскония“ 19 т. и 7 борби регистрира Торнике Шенгелия, а по 13 вкараха Адам Ханга (6 борби) и Шейн Ларкин.

Боби Диксън отбеляза четири тройки за „Фенербахче“ при победата на над „Панатинайкос“ и завърши с 13 т.