Заря озари стадиона в Белград след класирането на Сърбия за Мондиал 2018.
Футболистите на Славолюб Муслин трепериха 74 минути срещу Грузия

Сърбия издрапа до световното с драма, Цеца поздрави националите

Агенция Монитор - вторник, 10-10-2017 - 16:41

Ейре изхвърли Уелс от баражите, британците плачат в съблекалнята

По изключително драматичен начин Сърбия се класира за световното първенство по футбол в Русия догодина. Западните ни съседи бяха домакини на Грузия и имаха нужда от задължителна победа, за да удържат първото място в класирането. На стадион „Райко Митич“ обаче резултатът бе 0:0 чак до 74-тата минута, когато влезлият като резерва Александър Прийович отбеляза скъпоценния гол и хвърли 40 000 фенове по трибуните в екстаз. Любопитното е, че заради слабата игра през първото полувреме запалянковците освиркаха бурно играчите, които обаче все пак се спасиха от резил. Припомняме, че Сърбия можеше още в миналия си мач да се класира за световното, но падна с 2:3 от Австрия.

Класирането за мондиал пък е първо за „плавите“ от 8 години насам, като определено бе приветствано бурно от селекционера Славолюб Муслин. "Последната крачка винаги е най-трудна - коментира селекционерът. - Очаквах мачът да бъде труден, но не чак толкова. Грузинците бяха по-добрият отбор през първото полувреме, а на почивката казах на играчите ни да вдигнат предавка в атака, но и да играят умно в защита. Малко хора вярваха в отбора ни след този 8-годишен период без участие на голямо първенство, но футболистите ни се справиха. Те се раздадоха във всички мачове. Привържениците ни имат голям принос за това и им благодаря", добави бившият треньор на „Левски“. Успехът хвърли в луда радост всички в Сърбия, а честитка имаше дори от местната суперзвезда Цеца Величкович. „Орли, честито! Успех на световното първенство“, написа певицата в профила си във Фейсбук.

Уелският национал Робсън Кану обстрелва неуспешно вратата на Ейре при загубата с 0:1, която изхвърли „драконите“ от битката за световното.

Драма в група D имаше и в борбата за второто място, даващо право на бараж. В директен двубой Уелс, който е полуфиналист от последното европейско първенство, се изправи срещу Ейре. В отсъствието на голямата си звезда Гарет Бейл обаче домакините допуснаха загуба с 0:1, която ги прати на трето място в класирането. След провала пък селекционерът на „драконите“ Крис Коулман заяви, че няма да бърза с оставка и разкри, че в съблекалнята всички играчи са плакали. "В главата ми са само физиономиите на играчите в съблекалнята и огромното разочарование, което изпитахме. Утеха няма как да има, но пък можем да се гордеем със свършената работа по време на квалификациите. Това беше първата ни домакинска загуба от четири години насам“, коментира Коулман.

В мач без значение пък Австрия завърши с успех квалификационния цикъл, побеждавайки Молдова с 1:0 като гост.

Група D: Молдова – Австрия 0:1, Сърбия – Грузия 1:0, Уелс – Ейре 0:1