Андреас Промегер вече е най-сериозният конкурент на Радослав Янков за големия кристален глобус след победата си в Турция.
Снимка fis-ski
С победа на паралелния гигантски слалом в Турция

Австриец измести Янков от върха, битката за глобуса ще е докрай

Агенция Монитор - неделя, 05-03-2017 - 16:47

Сани Жекова 8-а в Молина след малшанс в полуфинала

Андреас Промегер (Ав) измести Радослав Янков от върха в класирането за Световната купа по сноуборд в паралелните дисциплини. Австриецът спечели паралелния гигантски слалом в Кайзери (Тур) и взе максимума от 1000 точки, с които събра 4300 и оглави подреждането, а българинът остана втори с 3950. Това стана, след като Янков не успя да намери място сред първите 16 и се нареди 17-и след квалификациите. Основните му конкуренти Бенямин Карл (Ав) и Невин Галмарини (Швейц) обаче отпаднаха на 1/8-финалите, с което чепеларецът си осигури малкия кристален глобус в дисциплината. Така в генералното класиране Карл е трети с с 3600 т. и трети в паралелния гигантски слалом, в който Промегер си запази среброто с 3300 т.

На финала в Кайзери Промегер победи корееца Сан-Хо Лий. Трети и четвърти се наредиха други представители на Република Корея - Бо-Гун Чой и Сан-Кюм Ким.

Така битката за големия кристален глобус, чийто притежател миналия сезон беше Радослав Янков, остава за последното състезание. То е във Винтерберг (Гер) на от 17 до 19 март. Там обаче има паралелен слалом, дисциплина, която е по-слаба за най-добрия ни сноубордист. В класирането за нея той е едва 18-и с 320 т., а Промегер – трети с 1000. Лидер с 1260 е Кристоф Майк (Ит), а втори с 1040 – Каспар Флюч (Швейц). Явно в този старт борбата ще е за всяко място по-напред.

Александра Жекова пък остана 8-а в бордъркроса в испанския зимен център Ла Молина. Сани завърши 7-а в квалификациите с 53,43 сек. и си осигури място в четвъртфиналите от първото спускане. В тях се класира втора в своята серия, като пред нея беше само италианката Микаела Мойоли. На полуфинала обаче малшанс я лиши от възможността да стигне до големия финал, четвъртото място в серията я прати в малкия, а пред нея бяха Мойоли, Хлое Трепьош (Фр) и Линдзи Джакобелис (САЩ). В малкия финал Жекова също остана четвърта, след Джакобелис, Нели Локо Моен (Фр) и Беле Брьокхоф (Ав), което й отреди 8-ата позиция. С новите 320 точки тя събра 1930, с които запази 8-ото място в генералното класиране. Мойоли спечели състезанието, като изпревари на големия финал лидерката за сезона Ева Самкова (Чех), Хлое Трепьош и Шарлот Банкс (Фр).

Последният старт в бордъркроса е във Вейзона (Швейц) на 24 март. Там тя има победа миналата година.