Снимка ММС
В Пловдив

Йоана Илиева спечели сребро от европейското по фехтовка

Агенция Монитор - сряда, 01-03-2017 - 16:33

15-годишната Йоана Илиева донесе първия медал за България от европейското първенство по фехтовка за юноши, девойки и кадети, което се провежда в Пловдив. Талантливата възпитаничка на Академия „Етрополски“ стигна до среброто на сабя при кадетките. Тя бе единствената в групата си в квалификациите, която завърши без загуба. След това Илиев спечели двубоите си срещу Джулиен Кортейн (Бел) с 15:5, Анна Кодер (Фр също с 15:5 и Марта Окине (Пол) с 15:4. Така възпитаничката на треньора Ивайло Воденов стигна убедително до полуфиналите, което й гарантира медал от европейското, както и Европейската купа в ранглистата на кадетките.

В спора за финала Илиева се справи и с швейцарката Ариана Лебел, а в боя за титлата отстъпи пред поставената под №1 в турнира Лиза Пусзтай (Унг) с 9:15.

Йоана получи медала си от служебния министър на спорта Даниела Дашева, която откри преди това надпреварата. Шампионатът продължава до 9 март с участието на рекорден брой състезатели от 39 държави.