Лука Дончич сред своите фенове от словенската агитка след победата.
Снимка ЕПА
На европейското първенство по баскетбол за мъже

Словения детронира Испания и играе за злато

Агенция Монитор - петък, 15-09-2017 - 15:56

Тимът на Словения поднесе поредната сензация на европейското първенство по баскетбол за мъже в Истанбул. На полуфинала словенците детронираха шампионите на континента от Испания 92:72 (25:19, 24:26, 12:24, 15:19) и се класираха за първи път за финал в историята на този спорт. В другия полуфинал довечера се срещат отборите на Русия и Сърбия.

Словенците доминираха почти изцяло в мача срещу защитаващите титлата си испанци. Голямата звезда на отбора Горан Драгич, който играе за "Маями" в НБА, вкара от зоната за три точки 6 от 9 опита през първата четвъртина и словенците повече не изпуснаха инициативата. Те се оттеглиха на полувреме с аванс от 4 т. и дори увеличиха преднината си до сирената.

Второто полувреме започна с два поредни коша на Яка Блажич, а Гашпер Видмар вкара още един за серия от 6:0. Фернандо Сан Еметерио я спря с тройка, но последва нова поредица от точни изстрели в коша на испанците, които загубиха третата четвъртина с разлика от 12 точки. Това реално сложи и край на мача още преди последната част. Антъни Рандълф и Горан Драгич вкараха по 15 точки (по 3 тройки) за победата, Клемен Препелич има 13, а Гашпер Видмар – 12 т.. До трипъл дабъл се доближи Лука Дончич – 11 точки, 12 борби и 8 асистенции.

За Испания 16 точки и 6 борби записа Пау Гасол, 13 отбеляза Рики Рубио, а 12 точки и 10 борби регистрира Марк Гасол.

В герой на първенство за словенците се превърна тийнийджърът от Любляна Лука Дончич. Високият 201 см баскетболист постигна 15,1 точки, 8,3 борби, 3,8 асистенции и 0,9 отнети топки за близо 30 игрални минути в мач.

Най-добрият реализатор в историята на "Евробаскет" Пау Гасол отдаде дължимото на Словения. “Трябва да оценим случващото се в момента и да се опитаме да спечелим медал, каза той. - Не ни остава нищо друго освен да приемем тази загуба и да продължим напред, подготвяйки се за срещата за трето място.”