Григор Димитров изигра може би най-силния си мач за сезона, но отново отстъпи на световния №1 Рафаел Надал.
Снимка АП/БТА
След оспорван и равностоен мач на 1/4-финала в Шанхай

Гришо се спря за 10-и път в "стената" Надал

Агенция Монитор - петък, 13-10-2017 - 16:48

Играхме страхотно, той е по-силен от преди, призна Матадора

Григор Димитров отпадна на четвъртфиналите на тенис турнира от сериите "Мастърс 1000" в Шанхай с награден фонд $5,9 млн. Поставеният под №6 българин загуби отново от лидера в световната ранглиста Рафаел Надал (Исп) с 4:6, 7:6(4), 3:6 за 2 часа и 35 минути игра. С това равносметката от мачовете между двамата стана 10:1 за испанеца. Само седмица по-рано Димитров отново се спря в "стената" Надал на Откритото първенство на Китай в Пекин.

Мачът между двамата в Шанхай обаче беше много по-равностоен и оспорван. В него Димитров не се отпусна нито за миг почти до края, бореше се за всяка точка и показа изключителни умения и атрактивни разигравания. В първия сет той пропусна брейкбол още във втория гейм, а при 4:4 от 0:40 стигна до 40:40. След това загуби 2 поредни разигравания, допусна и първи пробив, което се оказа решаващо. Във втория двамата печелеха подаванията си и се стигна до тайбрек, в който Гришо навакса пасив от 0:3 точки, а след това от 2:4, взе 5 поредни разигравания и изравни резултата. В решаващия трети сет Надал дръпна с 4:1 гейма и беше на крачка от затварянето на мача, но най-добрият ни тенисист отново се хвърли в битката и стигна до 3:5. Накрая обаче настъпи необясним спад в играта му, допусна 2 двойни грешки и куп непредизвикани от форхенд и с това отвори вратата към победата за именития си съперник.

Така Рафаел Надал стигна до полуфинала, където среща поставения под №1 Марин Чилич. Хърватинът би с 6:3, 6:4 Алберт Рамос-Винолас (Исп).

За Надал победата над Димитров беше 870-а в кариерата му и с нея той се изкачи до 6-о място във вечната ранглиста, като се изравни с Андре Агаси. Лидер е Джими Конърс (САЩ) с 1256, следван от Роже Федерер с 1121 преди мача му в другия четвъртфинал с Ришар Гаске.

„Получи се страхотен двубой, коментира Матадора след победата си над Димитров. - Мисля, че и двамата бяхме на много високо ниво. Мачът се реши от няколко точки. Григор е много по-силен от преди и заслужава поздравления за представянето си. Той е много стабилен от дъното на корта, притежава тежки удари. Трябва да играя разнообразно. Намирам се в отлична серия (от 15 последователни победи), която се надявам да продължи възможно най-дълго. От началото на турнира не съм загубил сервис-гейм, което е добър сигнал.“

От следващата седмица Григор Димитров ще играе като поставен под №1 на турнира в Стокхолм, където спечели първата си титла през 2013 г.