Сани Жекова отново остана на стъпало от почетната стълбичка.
Сани остана четвърта в Сиера Невада

Жекова пак изпусна медал от световно

Агенция Монитор - неделя, 12-03-2017 - 15:30

Започват битките за 10 000 лв. на Pamporovo Freestyle Open

Александра Жекова изпусна медал на световното първенство по сноуборд в Сиера Невада (Исп), като завърши четвърта във финала на дисциплината сноубордкрос.

Българката се движеше трета през по-голямата част от трасето, но малко преди края допусна да бъде изпреварена и отново остана на крачка от подиума, както и преди две години на шампионата в Крайшберг (Ав).

Американката Линдзи Джакобелис защити титлата си и заслужи златото в дисциплината общо за пети път в кариерата си след 2005, 2007, 2011 и 2015 г. Клои Треспьош (Фр) е втора а Микела Мойоли (Ит) остана с бронза, както и преди две години. Олимпийската шампионка Ева Самкова (Чех) пропусна врата на полуфиналите, след което остана последна в малкия финал, за да завърши на 12-о място в крайното класиране.

В сноубордкроса при мъжете първа световна титла в кариерата си заслужи олимпийският шампион от Сочи 2014 Пиер Волтие от Франция, следван от представителя на домакините Лукас Егибар и от Ник Баумгартнер.

Носителят на Световната купа в паралелните дисциплини Радослав Янков ще стартира на 14 март в гиганстския слалом.

Другата седмица у нас пък за осма поредна година ще се проведе най-голямото фрийстайл събитие Pamporovo Freestyle Open, за което се очаква да пристигнат състезатели от 4 континента. Акцентите в седмичната програма са четирите старта за Европейската купа по сноуборд и по ски-свободен стил в дисциплина слоупстайл. Състезанията освен точки за ранглистата на ФИС, ще носят и парични стимули от общия награден фонд от 10 000 лв.

Сред участниците на Pamporovo Freestyle Open ще бъдат Ерик Баушман и Брандън Дейвис, които пристигнат директно от X Games в Хафиел (Нор), финландецът Нути Ниамела, американецът Дилан Томас и други.

От българска страна са регистрирани 10 състезатели. Надеждите на домакините в състезанията по сноуборд на 13 и 14 март са насочени към Петър Гьошарков, който се бори за завоюването на максимум точки, необходими му за спечелването на квота за олимпийските игри в Пьончан 2018.

Интересна част от програмата е и първото от няколко години насам международно състезание по ски-свободен стил. На 17 и 18 март ще се проведат двата старта за мъже от Европейската купа също в дисциплината слупстайл.